Oferta zadania publicznego „Aktywny senior + 3 edycja” realizowana była w okresie 01.06.2023r – 31.12.2023 (7 miesięcy). Wsparcie projektowe w postaci usług społecznych skierowane zostało do 95 osób powyżej 60 roku życia z terenu Gminy Myślibórz. Projekt był zrealizowany i zarządzany zgodnie z zasadami polityki równych szans i równoważonego rozwoju.
Do realizacji projektu już na etapie jego opracowywania zaangażowani zostali seniorzy (przeprowadzenie badania i zgłaszanie pomysłów do pytań ankietowych), którzy również wspólnie (w formie wolontariatu) realizowali będą Ofertę. W trakcie realizacji Oferty przestrzegane były zasady prawa krajowego w zakresie realizacji poszczególnych działań projektowych. W celu prawidłowej realizacji projektu zatrudniono kadrę merytoryczna.
W wyniku odpowiedniej promocji i rekrutacji do projektu zgłosiło się 95 osób, z czego 6 objęto szkoleniami dla wolontariuszy i zaproszono ich do współpracy .
DZIAŁANIA WARSZTATOWE:
W okresie od 01.07.2023 do 31.12.2023 zrealizowano 2 aktywne formy spędzania czasu, które stanowiły odpowiedź na potrzeby seniorów określone w przeprowadzonych badaniach.
Część sal na organizację wsparcia udało się zorganizować w bezpłatnym użyczeniu a część po niższych kosztach i oszczędności z wynajmu sal spożytkowano na zakup produktów niezbędnych do organizacji warsztatów.
1) Warsztaty kulinarne – zorganizowano 6 grup zajęciowych w Gminie Myślibórz – w każdej grupie zrealizowano po 50 godzin zajęć dydaktycznych w podziale na 10 spotkań po 5 godzin każde – liczebność grupy wynosiła 5-8 osób – w warsztatach kulinarnych udział wzięły łącznie 51 osób.
Celem warsztatów była wymiana wiedzy i doświadczeń kulinarnych, zdobywanych w trakcie całego życia, ponadto realizacja zajęć pozwoliła na integrację wewnątrzpokoleniową, a także podniesienie poczucia bycia potrzebnym, posiadającym umiejętności, które inni mogą wykorzystać. W trakcie warsztatów Uczestnicy/Uczestniczki przygotowywali zdrowe potrawy z różnych zakątków świata, którymi później – wspólnie się delektowali. Osobom pozostającym w domach dostarczone zostały przepisy i wyroby do skosztowania przez wolontariuszy. Podczas realizacji warsztatów okazało się, że dla części z nich nasze „kulinarne wyprawy” były jedyną szansą na poznanie kultur innych krajów. Seniorzy z warsztatu na warsztat otwierali się i pokazywali jak ważne jest to że wspólnie mogą coś przygotować, porozmawiać i cieszyć się wspólnym posiłkiem. Do zadania wykorzystany został sprzęt, który był w posiadaniu Fundacji oraz nowo zakupione materiały niezbędne do organizacji warsztatów – zgodnie z założeniami projektu.
2) Warsztaty rękodzielnicze zrealizowano 3 grupy zajęciowych w Gminie Myślibórz, każda grupa zrealizowała 40 godzin dydaktycznych podczas 10-ciu czterogodzinnych spotkań – liczebność grupy wynosiła 5-8 osób – udział w warsztatach wzięło łącznie 30 osób.
Celem warsztatów była wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie: szycia, haftowania, wyszywania, zdobienia i przygotowywania ozdób świątecznych i okolicznościowych, malowania obrazów, przygotowywania wiązanek, itp. W trakcie warsztatów Uczestnicy/Uczestniczki przygotowywali/ły: ozdoby świąteczne, wieńce, gwiazdy, ozdoby na stół, poduszki, zabawki, wazony, igielniki, itp. Zakupione zostały materiały, niezbędne do przeprowadzenia warsztatów. Osobom pozostającym w domach wolontariusze dostarczyli przepisy na łatwe rękodzieła oraz wytworzone podczas zajęć np. sole do kąpieli, mydła czy ozdoby świąteczne. Warsztaty obudziły w uczestnikach chęć do wspólnych rozmów i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, na nowo obudziły chęć do życia i podejmowania inicjatyw, pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. W trakcie wsparcia Uczestnicy/Uczestniczki mieli/miały zapewniony poczęstunek. Na poszczególnych warsztatach sporządzana była dokumentacja zdjęciowa. Dzięki udziałowi we wsparciu Uczestnicy/Uczestniczki wzmocnili poczucie własnej wartości, zdobyli wiedzę (rezultat trwały), którą będą mogli – z jednej strony – wykorzystywać w życiu codziennym, z drugiej zaś – dzielić się nią z innymi seniorami (znajomymi, członkami rodziny). Warsztaty z rękodzieła były wspaniałym czasem do dzielenia się wiedzą i czasem na rozmowy przy herbacie i ciastku podczas tworzenia kolejnych wspaniałych rzeczy, które przynosiły uczestnikom, radość za każdym razem i z przygotowywania i z ozdabiania nimi domów. Obudziły się w wielu pasje do malarstwa, wypalania w drewnie czy układania wiązanek a przede wszystkim chęć do wyjścia z domu i wspólnego tworzenia rzeczy potrzebnych, którymi można się dzielić z najbliższymi.
ZAJĘCIA KULTURALNE, stanowiące odpowiedź na potrzeby seniorów zamieszkujących wsie i małe miasta:
1) 1 wyjście do kina dla 15-stu osób, 2 wyjścia do teatru po 20 każda grupa, 1 wyjście do filharmonii dla 20 osób – zapewniony został transport zbiorowy i bilety wstępu. Zapewnienie wyjść kulturalnych cieszyło się dużą popularnością wśród seniorów, którzy mogli wspólnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, o których następnie chętnie dyskutowali. Dla wielu z seniorów były to pierwsze od wielu lat wyjścia do kina czy teatru. Pandemia i ograniczenia finansowe wynikające z wysokich kosztów życia codziennego odkładały dla wielu z nich tego typu atrakcje „na później”, które nie nastąpiłoby gdyby nie możliwości jakie dał nam program Aktywni+.
2) Akcja „Książka dla seniora” – wielu seniorów chętnie sięga po pozycje książkowe, które dostępne są w publicznych bibliotekach, niestety nie ma tam najnowszych pozycji, co powoduje, że seniorzy nie czytają nowych pozycji książkowych ze względu na ograniczenia finansowe. W poprzednim projekcie zakupiono 65 nowych książek, w tym kilka e-booków, które po projekcie zostały przekazane seniorom, celem powiększenia księgozbioru, a podczas trwania projektu służyły seniorom do czytania a wolontariusze czytali je osobom pozostającym samotnie w domach. Seniorzy chętnie wymieniali się książkami i chętnie o nich dyskutowali.
3) Zorganizowano jedno ogniska integrujące – możliwość spotkania w szerszym gronie bez konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków na kawę, ciasto czy kiełbaskę z grilla dały możliwość swobodnej rozmowy, wymiany doświadczeń a i spotkania w szerszym gronie, gdyż do spotkań zachęcaliśmy pozostałych członków rodzin i społeczności.
4) Zorganizowano 1 wyjazd kulturoznawczy dla 20-stu seniorów.
USŁUGI OPIEKUŃCZO-ASYSTENCKIE:
Przeszkoleni wolontariusze w trakcie trwania projektu świadczyli usługi społeczne opiekuńczo-asystenckie w takim zakresie jak:
– przekazywanie wiedzy z zakresu objętego projektem;
– pomoc w wykonywaniu czynności domowych;
– pomoc w wychodzeniu na krótkie spacery;
– pomoc w udziale w działaniach projektowych;
– udzielanie czynności pielęgnacyjnych i higienicznych;
– wspólne aktywne spędzanie czasu.
W projekcie usługami objęto 19 stu seniorów – łącznie 1200 godzin wolontariatu na rzecz osób w wieku 60+ z Gminy Myślibórz objętych projektem. Usługi świadczone były przez wolontariuszy, którzy stale współpracują z Fundacją od lat pomagając seniorom. Działanie ma na celu uświadomienie lokalnej społeczności, że problem osamotnienia osób starszych i chorych może dotknąć nas wszystkich i osoby te są wdzięczne za każdą pomoc, którą możemy im podarować. Dodatkowo seniorów wolontariuszy, których przeszkoliliśmy dodatkowo, biorących udział w projekcie zaprosimy do pracy w schroniskach dla zwierząt, gdzie będą mogli zaopiekować się zwierzętami co do obopólne korzyści – każdy będzie czuł się potrzebny i kochany. Takie działania powinny zachęcić społeczność seniorów do szukania miejsc gdzie ich działania są nadal potrzebne i mile widziane.
W ramach zadania przeprowadzono szkolenie przez specjalistę w zakresie usług wolontariackich dla nowych 6-ciu seniorów w zakresie samopomocy i samoorganizacji opiekuńczo – asystenckich usług społecznych.