Tytuł projektu: „Aktywni senior + 2 edycja”
Grupa docelowa projektu: Seniorzy z Gminy Myślibórz i Dobra, obszary wiejskie i miejsko-wiejskie, łączne 100 osób w wieku 60+
Termin realizacji oferty: Zadanie będzie realizowane w okresie od 01.06 do 31.12.2022r.
Działania przyczynią się do: Wzrostu zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne , wzbogacenie oferty zagospodarowania czasu wolnego w sposób odpowiadający ich potrzebą zwiększenie zapotrzebowania osób starszych.
W okresie od 01.07.2022 do 31.12.2022 zakłada się realizację 4 aktywnych form spędzania czasu, które stanowią odpowiedź na potrzeby seniorów określone w przeprowadzonych badaniach.
Zakłada się realizację:
I. WARSZTATÓW
1) Warsztaty kulinarne – 8 gr. zajęciowych x 50h dyd.
Celem warsztatów będzie wymiana wiedzy i doświadczeń kulinarnych, zdobywanych w trakcie całego życia, ponadto realizacja zajęć pozwoli na integrację wewnątrzpokoleniową, a także podniesienie poczucia bycia potrzebnym, posiadającym umiejętności, które inni mogą wykorzystać. W trakcie warsztatów Uczestnicy/Uczestniczki przygotowywać będą zdrowe i ekologiczne potrawy z różnych zakątków świata (sałatki, ciasta, dania główne, zupy itp.), którymi później – wspólnie –będą się delektować przy odpowiednio udekorowanych stołach przy opowieściach o miejscach skąd pochodzą przepisy na poszczególne dania.
2) Warsztaty rękodzielnicze 5 gr. zajęciowych x 50h dyd.
Celem warsztatów będzie wymiana wiedzy i dośw. w zakresie: szycia, haftowania, wyszywania, zdobienia i przygotowywania ozdób świątecznych i okolicznościowych, malowania obrazów, przygotowywania wiązanek, biżuterii itp. W trakcie warsztatów Uczestnicy/Uczestniczki przygotowywać będą np.: ozdoby, wianki, karmniki, wyszywane/malowane poduszki, świece, mydła, obrazy, itp.. Zakupione zostaną materiały, niezbędne do przeprowadzenia warsztatów (m.in.: nici, igły, kordonki, włóczki, materiały, obrazy, sztuczne kwiaty i elementy do wykonywania ozdób).
3) Warsztaty wokalne – 1 gr. zajęciowa x 60h dydaktycznych epidemiologicznej
Celem warsztatów będzie obudzenie w uczestnikach inicjatyw do spędzania wspólnie czasu przy przyśpiewkach i piosenkach znanych z lat młodzieńczych. Przy ostatniej edycji zadania publicznego zauważono, że zawsze jest chęć do wspólnego śpiewania i wspominania dobrych czasów.
Warsztaty wspierane będą przez panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Myśliborza oraz absolwentów projektu Aktywni+ z 2021, które podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz pomogą w wykonywaniu wyrobów. Osobom pozostającym w domach dostarczone zostaną przepisy i wyroby do skosztowania przez wolontariuszy.
II. WYKŁADÓW
1) „Profilaktyka zdrowia” – 2 gr. zajęciowe x 2h dyd.
Cel: poznanie zasad profilaktyki zdrowotnej. Realizacja prelekcji ma na celu zwiększenie świadomości seniorów odnośnie najważniejszej dziedziny życia jakim jest zdrowie i uświadomienie im własnego wpływu na zdrowie, samopoczucie, świadomość społeczną. Są do bardzo ważne wykłady ze względu na najsłabszą na terenie całej Polski opiekę geriatryczną w województwie zachodniopomorskim.
2) „Bezpieczny senior” – 2 gr. zajęciowe x 2h dydaktyczne
Zakres: najczęstsze wymuszenia i kradzieże popełniane na grupie seniorów, jak i kiedy wezwać pogotowie ratunkowe, co zrobić w sytuacji zagrożenia życia. Realizacja prelekcji ma na celu zwiększenie świadomości seniorów odnośnie ich bezpieczeństwa w domu i poza nim. Są to bardzo ważne tematy z racji ilości wymuszeń finansowych na osobach starszych oraz sytuacji zagrożenia życia w codziennych sytuacjach.
3) „Aktywny senior” – 2 grupy x 2h dydaktyczne
Cel: uzmysłowienie seniorom, że wiek nie stanowi żadnej bariery w wykonywaniu działań społecznie potrzebnych a aktywność fizyczna w znacznym stopniu wpływa na choroby i zachowanie „zdrowego ducha”. Omówienie zagadnienia samotności i izolacji oraz walka z osamotnieniem i wykluczeniem.
III. ZAJĘĆ RUCHOWYCH
1) Fitness dla seniora – 2 gr. x 10 osobowe x 30h
2) Nordic – walking – w ramach poprzedniej edycji zakupiony sprzęt będzie dalej aktywnie wykorzystywany dla spotkań i spacerów seniorów.
3) Zajęcia taneczne – 1 grupa 15 osobowa x 60h (30 spotkań x 2h zegarowe)
4) Zajęcia na basenie – 2 gr. x 6 osób x 40h
Zajęcia ruchowe mają za zadanie obudzić w seniorach chęć do aktywności fizycznej, która jest bardzo ważna w wieku 60+. Uczestnicy/Uczestniczki po zapoznaniu się z wszystkimi formami wybiorą najbardziej odpowiednią dla siebie formę aktywności (lub kilka form).
IV. ZAJĘĆ KULTURALNYCH
1) organizacja min. 6 wspólnych wyjść do teatru/kina/opery itp. każde dla 25-40-stu osób – zapewniony zostanie transport i bilety wstępu. Zapewnienie wyjść kulturalnych pozwoli na zatrzymanie wykluczenia kulturalnego.
2) Akcja „Książka dla seniora” – wielu seniorów chętnie sięga po pozycje książkowe, które dostępne są w publicznych bibliotekach, zakładamy promowanie w mediach społecznościowych akcji „Książka dla seniora” – gdzie każdy obywatel będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę, w postaci książki, do zbudowania świadomej spójnej społeczności lokalnej. Zebrane książki zostaną przekazane do wiejskich bibliotek.
3) Organizacja dwóch ognisk integrujących – w poprzedniej edycji działania integracyjne spotkały się z dużym zainteresowaniem. Możliwość spotkania w szerszym gronie bez konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków na kawę czy kiełbaskę z grilla dają możliwość swobodnej rozmowy, wymiany doświadczeń a i spotkania w szerszym gronie.
Podczas wszystkich działań zapewniony zostanie uczestnikom drobny poczęstunek (kawa, herbata, napoje, ciasta/ciastka, owoce, itp.). Dla osób mających trudności z przejazdem zostanie zapewniony transport na warsztaty. Uczestnicy będą mogli zapisać się na wybrane przez siebie działania, które będą ich najbardziej interesowały. W przypadku zwiększenia zainteresowania danymi prelekcjami, zostanie zwiększona liczebność grup bez zwiększania kosztów realizacji zadania.
Przeszkoleni wolontariusze w trakcie trwania projektu oraz po jego zakończeniu świadczyć będą usługi społeczne opiekuńczo-asystenckie w takim zakresie jak: – przekazywanie wiedzy z zakresu objętego projektem (wolontariusze otrzymywać będą wiedzę w zakresie objętym projektem tak aby mogli oni przybliżyć ją samodzielnie podczas wizyt domowych seniorom biorącym udział w projekcie); – pomoc w wykonywaniu czynności domowych (m.in. mycie, sprzątanie, robienie zakupów); – pomoc w wychodzeniu na krótkie spacery; – pomoc w udziale w działaniach projektowych; – udzielanie czynności pielęgnacyjnych i higienicznych; – wspólne aktywne spędzanie czasu (np. na czytaniu książek, grach planszowych lub rozmowach).
Wartość projektu:
Całkowita wartość projektu: 301.710,00
Dofinansowanie: 223.010,00
Wkład własny: 78.700,00